PASIDARYK PATS, EKOLOGIŠKOS SKLABIMO PRIEMONĖS

Ne paslaptis, jog studentiškas gyvenimas prabanga nežiba. O dar aplink sklando tiek kalbų apie ekologiją, juk visada norisi būti “ant bangos”.

Pristatome Jums pigias ir ekologiškas skalbimo priemones:

Lietuviškos žolelės

Lietuvoje yra augalų, turinčių saponinų (putojanti medžiaga, padedanti išplauti dėmes), kai kurie jų yra reti, tačiau kiti – nesunkiai aptinkami mūsų pievose ar net gėlių darželiuose. Mažais kiekiais saponinų rasite daugelyje augalų, tačiau šiek tiek didesnį kiekį turi šie augalai: vaistinės putokšlės (Polygala senega), mėlynieji palemonai (Polemonium coeruleum), pavasarinės raktažolės (Primula veris), dirviniai asiūkliai (Equisetum arvense), vaistiniai putokliai (Saponaria officinalis), plikieji skleisteniai (Herniara glabra). Svarbu žinoti, kaip šiuos augalus paruošti prieš naudojant. Vienas receptų:

Norint skalbimui naudoti vaistinių putoklių šakniastiebius, reikia juos susmulkinti ir sudžiovinti. Paskui 20 minučių virinti vandenyje (1 litro šakniastiebių nuoviro užtenka 10 litrų vandens). Atšaldžius ir nukošus nuovirą į jį jau galima merkti skalbinius ir palikti mirkti parai laiko. Po to – įpilama šiek tiek šilto vandens, išskalbiama, išskalaujama.

Nepraeikite pro gulinčius ant žemės kaštonus

Atėjus rudeniui žemę nukloja ne tik spalvoti lapai, bet ir gana populiari Skandinavijos šalyse skalbimo priemonė – kaštonai. Sumaltus kaštonų vaisius užpilkite šiltu vandeniu su trupučiu sodos, palaikykite parą, paskui nusunkite ir gausite pačią ekologiškiausią skalbimo priemonę vilnai ir šilkui skalbti.

Efektyviausia ir pigiausia skalbimo priemonė

Ūkinis muilas – tikriausiai visi puikiai žino jo kvapą ir išvaizdą

Muilą sutarkuokite tarka, užpilkite verdančiu vandeniu, išmaišykite iki visiško ištirpimo, tada supilkite 4 šaukštus sodos ir vėl gerais išmaišykite. Gaunasi tąsus skiedinys, kuris pamažu atšaldamas įgauna nepermatomos žele formą. Gautą skiedinį supilkite į indą ir jūsų skalbimo milteliai paruošti. Dedame į skalbimo mašinos būgną. Dozavimas: 5 kilogramams skalbinių - apie 200 gramų Jūsų pasiruoštos žele. Ši žele labai tinka skalbti skalbinius sergantiems alergija.

Jei ūkiniu muilu gerai išmuilinsime baltus drabužius ir po kurio laiko išskalbsite, jokių balinimo priemonių neprireiks.


 

KAD VILNONIS DRABUŽIS LIKTŲ "SVEIKAS"

Vilnonius gaminius galima skalbti skalbimo mašina naudojant vilnai skalbti skirtą programą "Wolle" (skalbimo temperatūra neturi būti aukštesnė kaip 30 laipsnių. Įsidėmėkite, kad vilnai „nepatinka“ karštas vanduo, taip pat ir labai šaltas – tiek vienu, tiek kitu atveju ji praranda natūralumą, susitraukia). Naudokite specialias vilnai skalbti skirtas priemones – geriausia skystas, į kurių sudėtį įeina lanolinas.

Vilnonius gaminius galima džiovinti džiovyklėje tik nustačius vilnai skirtą programą "Finish Wolle".

Vilnoniai gaminiai nelyginami.

Prieš skalbdami DRABUŽIŲ ETIKEČIŲ REIKŠMES galite pasitikrinti ČIA.

 

ŠIĄ DĖMĘ ĮMANOMA PAŠALINTI!

Ketinai tik greit išsikepti kiaušinienės ar karbonadžiuką, o bjaurioji keptuvė apspjovė tavo švarutėlaitį apdarą!? Kuo mandagiausiai pietaujant svečiuose iš lėkštės iššokęs kąsnis nusileido būtent tavo pasmakrėje? Šventės metu tave pašventino draugo stiklinės-taurės-bokalo turinys? Taip yra nutikę visiems!

Štai keletas SOS patarimų, kurių nevalia pamiršti norint į gyvenimą sugrąžinti nukentėjusį rūbą:

 

RIEBALAI 

Pirmoji pagalba riebalų dėmei – valgomoji druska. Jei suskubsi ja patrinti nukentėjusią vietą, dėmės galbūt išvis neliks, arba išvalyti ją bus daug lengviau. Vėliau tokią dėmę pašalinti padės benzinas arba spiritas. Suvilgyta vata patrinki dėmę ir skalbk kuo karštesniu vandeniu.

 

ALUS  

 

Tiek dėmę, tiek būdingą kvapą panaikins acto ir vandens tirpaliukas. Ne per ilgiausiai pamirkius, o vėliau išskalbus su deramom priemonėm šio gėrimo dėmė išgaruos kaip dūmas.



POMIDORŲ PADAŽAS     

Ne paslaptis, jog tokią intensyvią raudoną spalvą padažui suteikia ne vien prinokę pomidorai. Todėl netyčia „pavaišinus“ savo rūbą šiuo viskam tinkančiu pagardu gali tekti ilgai prisiminti netaiklų kąsnį. Visiškai atsipalaiduoti ir mėgautis šašlykais įmanoma tik žinant šį paprastą receptą: 1 dalis glicerino (jį parduoda vaistinėje), 1 dalis vandens. Šiame tirpale pamakaluok išteptą audinį, o tada imkis įprastos skalbimo procedūros ir galėsi pamiršti nelaimingąjį nutikimą.

KAVA IR ARBATA    

Nesvarbu, ką mėgsti labiau - latte, cappuccino, espresso ar kinišką žalią arbatą, - tikimybių teorija leidžia nujausti, jog bent lašelis mėgstamo gėrimo kada nors nusileis ne ten, kur reikia. Būk tam pasirengęs ir žinok, kad vandenilio peroksidas gali tave išgelbėti. Pavalyk dėmę vandens ir peroksido tirpalu, išskalbk, ir eik plikytis kito puodelio.

VYNAS 

 

Ne paslaptis, kad vyno dėmei išvalyti reikia magiškų galių arba kantrybės ir konkrečių žinių. Daugiametė liaudies patirtis patikrino ne vieną būdą.

Visų pirma, skubėk nusausinti audinį servetėle (ar draugo rankove), tada pabandyk užberti druskos ant šviežios dėmės, palauk keletą minučių ir plauk vandeniu bei muilu. Dėmė dar nedingo? Tuomet griebk talko arba valgomosios sodos, berk ant dėmės, leisk pradžiūti, vėl plauk ir žiūrėk. Dar negana? Paimk dubenį, įtempk apšlakstytąjį audinį ir pilk verdantį vandenį ( jei tai leidžia rūbo etiketė) tol, kol dėmė bus priversta pasišalinti.

Jei nei vienas iš šių būdų nepadėjo, greičiausiai vaišinaisi ne vynu, o rašalu, todėl pereik prie punkto „kaip pašalinti rašalo dėmes“. Sėkmės!

RAŠALAS 

 

Jei ištikimasis rašiklis prikeverzojo ant tavo rankovės ar gvildenant kapsulės rutuliuką paskutinis rašalo lašelis netikėtai išsprūdo, griebk druskos ir berk ant dar šviežios dėmės. Jeigu ryžaisi valyti jau pabuvusį plėmuką, tau padės pienas ir citrina.

Pabandyk pamerkti nukentėjusią vietą į šiltą pieną ir po kurio laiko išplauti. Arba patrink citrinos sultimis kelis sykius ir praskalauk. Turėtų suveikti.

LŪPŲ DAŽAI 

Jeigu tavo rūbas mena karštą bučinį ar tiesiog neatsargiai išsinėrei iš palaidinės, lūpdažio dėmei pašalinti tiks bet kuris iš šių produktų: spiritas, benzinas arba acetonas. Vienu iš pasiūlytųjų skysčių suvilgyk vatą ar švarią servetėlę o tada valyk iš išvirkščiosios pusės, kol pėdsako neliks.

 

KRAMTOMA GUMA

Labai nemalonu. O prilimpa ji tiek priglaudus kelį po stalu, tiek prisėdus ant „pažymėtos“ kėdės. Išgyvendidnti šį svetimkūnį padės šaldymo kamera, kurioje pabuvusi guma sustings ir netgi pasidarys įmanoma ją nugramdyti. Kad neliktų nė pėdsako, rekomenduojame iš išvirkščiosios drabužio pusės suvilgyti pakenktąją vietą benzinu arba spiritu. Po to dar derėtų išskalbti įprastu būdu.

 


 MIELE PATARIA:


KĄ DARYTI, KAD SPALVOTI RŪBAI NEIŠBLUKTŲ

Drabužius skalbkite išvirkščius - tai padeda apsaugoti audinį nuo išblukimo, nusitrynimo ir greito susidėvėjimo.

Neskalbkite karštesnėje temperatūroje nei nurodyta ant rūbo etiketės, nes rizikuojate iš skalbyklės ištraukti nauju atspalviu papuoštus drabužius.

Rūšiuokite skalbinius - atskirai dėkite tamsius, šviesius bei spalvotus drabužius.

Naudokite tinkamą skalbimo priemonių kiekį, nes per didelė priemonės koncentracija gali pažeisti ir pagadinti audinį.

Tamsius bei spalvotus audinius nuo išblukimo saugo vėsesnis vanduo, taip pat nerizikuojate, kad rūbai nusidažys. Blukimą paskatina ir pernelyg karštas džiovinimas.


KAD BALTA IR LIKTŲ BALTA

Kartu skalbkite tik šviesius rūbus, nes užtenka ir vienos raudonos kojinės, kad visi Jūsų apatiniai taptų švelniai rožiniais.

Skalbkite pakankamai karštame vandenyje - nuolat naudojant vėsų vandenį baltos spalvos audiniai (ypač medvilnė) papilkėja. Kuo didesnė temperatūra, tuo ryškesni ir šviesesni balti skalbiniai. Tačiau nepamirškite patikrinti rūbų etikečių, nes aukštoje temperatūroje kai kurie gali susitraukti.


KAIP PRAILGINTI RŪBO GYVENIMĄ?

Neviršykite skalbinių kiekio nurodyto programoje, jei norite iš mašinos ištraukti švariai išskalbtus rūbus. Kai skalbinių kiekis per didelis, drabužiai yra pernelyg suspausti ir negali gerai išsiskalauti.

Visada atsižvelkite į priežiūrą, nurodytą rūbo etiketėje. Priežiūros ženklus ir jų reikšmes rasite ČIA.